Magazynowanie towarów wymaga rozsądnego podejścia do optymalizacji przestrzeni i ograniczenia kosztów generowanych przez obiekt. Odpowiedzią na bolączki związane z niewystarczającą powierzchnią jest właśnie magazyn wysokiego składowania, który pozwala składować ogromną ilość towarów na stosunkowo niewielkim metrażu. Czym dokładnie jest magazyn wysokiego składowania i dlaczego warto w niego zainwestować?
Co to jest magazyn wysokiego składowania?
Ciężko jest szukać oficjalnej definicji magazynu wysokiego składowania. Do tej pory to pojęcie nie zostało w żaden sposób umocowane prawnie w polskich normach oraz przepisach BHP. Jest to o tyle zaskakujące, że magazyny wysokiego składowania stają się coraz bardziej powszechne w naszym kraju. Czym zatem tak naprawdę są?
Magazyn wysokiego składowania to obiekt budowlany, który wykorzystuje się do efektywnego składowania towarów na regałach o naprawdę dużym rozmiarze. Wysokość tych budynków może wynosić od 7,2 do nawet 50 metrów. Choć wysokość ta nie jest określona w prawie, w branży przyjęło się, że magazyny wysokiego składowania to te powyżej 7,2m, średniego składowania mieszczące się w granicach 4,2-7,2 metra, a niskiego składowania – nie przekraczające 4,2 metra.
W takich budynkach wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, który pozwala całkowicie zmechanizować obsługę magazynu. Są to między innymi profesjonalne układnice magazynowe, wózki wysokiego składowania o bardzo długich masztach oraz wózki systemowe.
Dlaczego warto zainwestować w magazyn wysokiego składowania?
Podstawową zaletą magazynów wysokiego składowania jest ogromna oszczędność przestrzeni. Dzięki systemom wysokoregałowym można przechowywać znacznie więcej towarów na jednym metrze kwadratowym, co prowadzi do optymalizacji przestrzeni, a co za tym idzie – do ograniczenia kosztów generowanych przez sam obiekt.
Założoną ilość miejsc osiąga się dzięki wykorzystaniu powierzchni od dołu do góry, a nie wszerz. Dzięki temu magazyn wysokiego składowania nie musi być umiejscowiony na ogromnej działce, by oferować bardzo dużą przestrzeń magazynową. To szczególnie ważne, ze względu na małą dostępność atrakcyjnych logistycznie gruntów oraz coraz wyższe ceny działek.
Sama charakterystyka magazynów wysokiego składowania pozwala na swobodne gospodarowanie dostępną przestrzenią. Aranżację wnętrza magazynu można dowolnie dopasować do konstrukcji, rozmieszczenia regałów oraz specyfiki przedsiębiorstwa i przyjętej strategii rozwoju.
Automatyzacja w magazynach wysokiego składowania
Magazyny wysokiego składowania wyróżniają się również znacznie wyższym poziomem automatyzacji. Najnowocześniejsze technologie pozwalają ograniczyć ilość błędów oraz uszkodzeń towaru, a przy tym również obniżyć koszty składowania oraz wszelkich wewnątrzmagazynowych działań operacyjnych. Wykluczając potencjalne błędy ludzkie można lepiej zarządzać pracą na magazynie, a co za tym idzie – skuteczniej planować działania.
Warto zaznaczyć przy tym, że dynamiczny rozwój branży sprawia, że automatyka magazynowa staje się standardem. Dzięki temu nowoczesne rozwiązania, usprawniające pracę magazynu wysokiego składowania mają coraz niższe ceny i decyduje się na nie coraz więcej przedsiębiorców. Choć oczywiście automatyzacja podwyższa koszt inwestycji, w rzeczywistości zwiększa efektywność procesów magazynowych, a co za tym idzie – zyskowność samego magazynu. Co więcej, w magazynach wysokiego składowania automatyzacja i autonomizacja urządzeń przeznaczonych do transportu i magazynowania oraz obsługi towarów jest rzeczą nieuniknioną. Jeden z najnowocześniejszych magazynów wysokiego składowania powstał we Wrocławiu. 7R City Flex Wrocław Airport to nowoczesny budynek o powierzchni 10 500 mkw. z przeznaczeniem na magazyny, biura lub lekką produkcję.